Sandra Bullock, Jeff Bridges and The Hurt Locker, which took home both Best Picture and Best Director, were among the big winners at the 82nd Academy Awards.
There were some surprises, though few in the major acting categories.
Below is a full list of Oscar winners from Sunday night. We will have continuing coverage and photos of the event throughout the morning and afternoon.
Best Actress
Sandra Bullock, The Blind Side – WINNER
Helen Mirren, The Last Station
Carey Mulligan, An Education
Gabourey Sidibe, Precious: Based on the Novel Push by Sapphire
Meryl Streep, Julie & Julia
Sandra Bullock blind sided the competition as expected.
Best Actor
Jeff Bridges, Crazy Heart – WINNER
George Clooney, Up In The Air
Colin Firth, A Single Man
Morgan Freeman, Invictus
Jeremy Renner, The Hurt Locker
Best Picture
Avatar
The Blind Side
District 9
The Hurt Locker – WINNER
An Education
Inglourious Basterds
Precious
A Serious Man
Up
Up in the Air
Matt Damon, Invictus
Woody Harrelson, The Messenger
Christopher Plummer, The Last Station
Stanley Tucci, The Lovely Bones
Christoph Waltz, Inglourious Basterds – WINNER
Best Supporting Actress
Penélope Cruz, Nine
Vera Farmiga, Up In The Air
Maggie Gyllenhaal, Crazy Heart
Anna Kendrick, Up In The Air
Mo’Nique, Precious: Based on the Novel Push by Sapphire – WINNER
Best Director
James Cameron, Avatar
Kathryn Bigelow, The Hurt Locker – WINNER
Quentin Tarantino, Inglourious Basterds
Lee Daniels, Precious
Jason Reitman, Up in the Air
Best Original Screenplay
The Hurt Locker – WINNER
Inglourious Basterds
The Messenger
A Serious Man
Up
Best Adapted Screenplay
District 9
An Education
In the Loop
Precious – WINNER
Up in the Air
Best Animated Film
Coraline
Fanatastic Mr. Fox
The Princess and the Frog
The Secret of Kells
Up – WINNER
Best Foreign Language Film
Ajami
El Secreto de Sus Ojos – WINNER
The Milk of Sorrow
Un Prophète
The White Ribbon
Best Art Direction
Avatar – WINNER
The Imaginarium of Doctor Parnassus
Nine
Sherlock Holmes
The Young Victoria
Cinematography
Avatar – WINNER
Harry Potter and the Half-Blood Prince
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
The White Ribbon
Editing
Avatar
District 9
The Hurt Locker – WINNER
Inglourious Basterds
Precious
Sound Mixing
Avatar
The Hurt Locker – WINNER
Inglourious Basterds
Star Trek
Transformers: Revenge of the Fallen
Sound Editing
Avatar
The Hurt Locker – WINNER
Inglourious Basterds
Star Trek
Up
Original Score
Avatar
Fantastic Mr. Fox
The Hurt Locker
Sherlock Holmes
Up – WINNER
Original Song
“Almost There” from The Princess and the Frog
“Down in New Orleans” from The Princess and the Frog
“Loin de Paname” from Paris 36
“Take It All” from Nine
“The Weary Kind” from Crazy Heart – WINNER
Costume
Bright Star
Coco before Chanel
The Imaginarium of Doctor Parnassus
Nine
The Young Victoria – WINNER
Documentary Feature
Burma VJ
The Cove – WINNER
Food, Inc.
The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers
Which Way Home
Documentary (short subject)
China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province
The Last Campaign of Governor Booth Gardner
he Last Truck: Closing of a GM Plant
Music by Prudence – WINNER
Rabbit à la Berlin
Makeup
Il Divo
Star Trek – WINNER
The Young Victoria
Animated Short Film
French Roast
Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty
The Lady and the Reaper
Logorama – WINNER
A Matter of Loaf and Death
Live Action Short Film
The Door
Instead of Abracadabra
Kavi
Miracle Fish
The New Tenants – WINNER
Visual Effects
Avatar – WINNER
District 9
Star Trek